31. oktober je bil za svetovni dan varčevanja določen na prvem mednarodnem kongresu hranilnic v Milanu v Italiji leta 1924. Na tem kongresu je bilo 354 predstavnikov približno 7.000 hranilnic in njihovih podružnic iz 27 držav. Svetovni dan varčevanja je…
29. oktober je svetovni dan psoriaze ali luskavice, ki ga zaznamujemo prvič od leta 2004. V Sloveniji se ocenjuje, da je psoriatikov okoli 25000. Luskavica ali psoriaza je kronična in nenalezljiva vnetna bolezen, ki lahko prizadene več organskih sistemov. Gre…
20. oktobra obeležujemo svetovni dan osteoporoze. Osteoporoza je opredeljena kot sistemska presnovna kostna bolezen, katere glavna značilnost je zmanjšana trdnost kosti, kar pa že ob manjših poškodbah poveča tveganje za zlome. Najpogostejši so zlomi roke tik nad zapestjem, zlomi hrbteničnih vretenc…
11. OKTOBRA OBELEŽUJEMO SVETOVNI DAN BOJA PROTI BOLEČINI Bolečina, predvsem kronična, je velik zdravstveni in družbeni problem na svetovni ravni. V razvitem svetu kronično bolečino opisuje približno 20 odstotkov ljudi. V Sloveniji zaradi kronične bolečine trpi 22 odstotkov prebivalstva med…
Svetovni dan duševnega zdravja, ki ga obeležujemo 10. oktobra, se letos osredotoča na ozaveščanje o duševnem zdravju in poudarja pomen sodelovanja in povezovanja vseh v prizadevanjih za preprečevanje, prepoznavanje, zdravljenje in okrevanje ob pojavu duševnih težav in motenj ter krepitev dobrega…
21. september – Svetovni dan Alzheimerjeve bolezni Alzheimerjeva bolezen je najpogostejši vzrok demence. Saj ima več kot 60% vseh bolnikov z demenco prav Alzheimerjevo bolezen. Leta 1907 je Alois Alzheimer opisal bolezen pri 51 letni ženski, ki se ni znašla…
Mednarodna zveza za preprečevanje samomora (IASP) in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sta leta 2002 razglasili 10. september za svetovni dan preprečevanja samomora – dan, ko še bolj aktivno pozivata javnost k preprečevanju samomora po vsem svetu ter ob tem izpostavljata…
Hepatitis pomeni vnetje jeter. Koren besede je nastal iz starogrške besede hepar (slov. jetra). Hepatitis lahko povzročajo različni dejavniki, kot so okužbe, pretirano uživanje alkohola, razna zdravila, kemične snovi in strupi, motnje v presnovi ali celo spremenjen lasten imunski odziv…